Czy kłótnie w związku są ważne i potrzebne? Czy może raczej zwiastują rozpad związku? I co zrobić, aby do tego nie dopuścić?
Czy kłótnie są konieczne ? Niektórzy uważają, że jeśli sie kocha to trzeba sie kłócić bo tylko wielka miłość wywołuje wielkie emocje i wielkie kłótnie. Niemniej jednak jest wiele udanych związków, które żyją bez kłótni. Jeśli jednak para sie kłóci to wcale nie oznacza, że ich związek jest stracony, ponieważ zawsze dwie osobne jednostki mają różne podjecie do różnych spraw i może dość do naturalnych spięć. Jest tylko jednak kluczowa rzecz - kłótnia powinna być jakby czynnikiem zmuszającym do zmian, do poprawy. Powinna wznosić związek wyżej, na wyższy lepszy poziom, gdzie przyczyny, dla których kłótnia została wywołana, zostaną rozwiązane i wyjaśnione.Przykład
Jeśli para kłóci sie o to, że partner nie daje kobiecie znać przez cały dzień o tym, co sie z nim dzieje to powinni sobie to wytłumaczyć i jasno powiedzieć jakie mają potrzeby i jakie są ich zwyczaje - bo być może ten mężczyzna jest zaabsorbowany pracą i musi skupić sie na tym , co robi. kobieta z kolei musi mu wytłumaczyć, że tęskni za nim jak on tylko wyjdzie z domu i martwi sie cały dzień o niego odchodząc od zmysłów jak on nie daje znać. Rozwiązaniem jest "spotkanie sie" w połowie drogi, pójście na kompromis - czyli on zrobi sobie ze dwie przerwy podczas których napisze do partnerki a ona musi zrozumieć, że on ma bardzo odpowiedzialne podejście do pracy i nie umie sie oderwać. Być może jest to bardzo prosty i nieco naciągany przykład ale sens jest taki, aby umieć zmienić po części to w sobie, czego potrzebuje od nas partner oraz chcieć zrozumieć jego, dlaczego on robi cos, czego my nie rozumiemy.

Pokochaj drobne wady
Czasami niektórych nawyków partnera nie zmienimy a mogą nas one bardzo denerwować. Jedynym rozwiązanie jest wtedy.. pokochać te drobne wady. Trzeba powiedzieć sobie, że nie ma ludzi idealnych a na tle tego, co partner mi daje, to te drobne nawyki są niczym i szkoda przez nie tracić wspaniałą osobę i sie z nią ciągle o to kłócić. Co to są te drobne wady? Możemy nimi nazwać rzeczy typu niesprzątanie skarpetek przez faceta czy poranne marudzenie jakim charakteryzują sie niektóre kobiety. Nie chodzi tu raczej o to, że on będzie Cie zdradzał z koleżankami bo jest z natury kochliwy :) Chodzi o takie codzienne drobne wpadki. I jak nie możesz ich zmienić to spróbuj je pokochać, podejdź do nich z uśmiechem. Jeśli facet rozrzuca skarpetki to nazwij go "skarpetkowym ludkiem" i zacznij sie śmiać, że ma talent to rozrzucania skarpetek. Spróbuj wygasić niepotrzebne nerwy, choć wiadomo, że mogą sie one pojawić jak wysprzątasz mieszkanie a za chwile zobaczyć na ziemi brudne skarpety :) Ale uśmiechnij sie i posprzątaj je za niego. A wiesz czemu warto abyś tak zrobiła? Bo go kochasz. I czujesz, że jest on wspaniałym mężczyzną, który wskoczyłby za Ciebie w ogień. I nie szkoda tego zniszczyć tylko dlatego, że jest gamoniem od skarpetek. Brzmi logicznie? A uwierzcie mi - działa! :)

Zrozumcie siebie nawzajem
Kłótnie w związku często wynikają z tego, że nie rozumiemy naszych naturalnych zachowań. "Naturalnych" w sensie, jak funkcjonuje kobieta i jak funkcjonuje mężczyzna. Warto poznać instrukcje obsługi "jak działa mozg mężczyzny i kobiety". Okaże sie wówczas, że wiele rzeczy, które oni robią i my robimy, leży w naszej naturze. I nie można sie na to złościć bo to nic nie da. Trzeba to po prostu zrozumieć i umieć sie z tym obchodzić. Chcąc poznać taką instrukcje naszych zachować gorąco polecam wykład Maxa Gungora "Przez śmiech do szczęśliwego małżeństwa", gdzie prowadzący w bardzo zabawny i zrozumiały sposób tłumaczy ten temat. Wykład można kupić na DVD. Jest tam pięknie omówione na przykład jak zachęć mężczyznę do wstawania zmywarki. Otóż musimy wiedzieć, że krzyki i nakazy typu "weź wstaw zmywarkę! rusz sie! nic nie robisz tylko leżysz a naczynia same sie nie pomyją!" - nic nie dadzą! Mężczyzna bowiem słysząc takie krzyki blokuje sie całkowicie na przekazać. Trzeba go po prostu podejść i wykorzystać jego próżność do bycia wychwalanym. I tak - jak juz uda sie facetowi zrobić to pranie w zmywarce to ładnie go za to pochwal! To motywuje faceta. I jak usłyszy pochwałę to będzie chciał zrobić tego więcej by być dalej chwalonym! tacy juz są faceci... Jest sposób? Jest! I od razu pozbędziemy sie kłótni o to, że zmywarka jest niewstawiona.Czy kłótnie są ważne?
Kłótnie w związku są nie tyle ważne co naturalne. Spięcia zawsze sie pojawią, jeśli żyjemy z druga osoba bo nikt nigdy nie będzie myślał tak jak my. Jednak jak podkreślaliśmy, kłótnia ma być jedynie bodźcem do zmiany związku na lepsze. Musimy zmienić to, o co sie kłócimy, bo inaczej podpadniemy w ciągłą kłótnie i zniszczymy związek. Nie ma zmiany - nie ma rozwoju. A wiec nie ma przyszłości. Musimy chcieć sie zmieniać dla naszego partnera - to jest również ważny czynnik. Musimy chcieć! Jak kochamy to chcemy. Bo jak juz nie chcemy zmian i nie czujemy miłości a tylko sie kłócimy.. to czy jest sens być razem? Dlatego starajmy sie cały czas i rozwiązujmy przyczyny naszych kłótni.

Te "zabiegi" dodające urody można potraktować - w kontekście powyższego porównanie charakteru i wyglądu do wody i mąki, z których robiony jest chleb - jak sól, bowiem faktycznie sama mąka i woda wystarczą, by zrobić ciasto ale dzięki soli nadajemy smak. A co z drożdżami, dzięki którym chleb rośnie? Umówmy sie, że drożdże będą jak .. miłość. Bo, podobnie jak drożdże, miłość rośnie, tworząc piękny i smaczny chlebek.