Kontrola negatywnych emocji
Wiele rzeczy mogłoby być inne gdyby nie nasze negatywne emocje i to, jak je wyrażamy. Myślimy potem "a mogłam tak nie robić" albo "mogłam tego nie mówić? Jak ustrzec sie przed tym i jak panować nad nerwami?

Dlaczego łatwo wpadamy w gniew
Istnieje wiele typów osobowości poczynając od melancholików a kończąc na cholerykach. To jaki, mamy temperament, ma bardzo duży wpływ na to jak odczuwamy i uzewnętrzniamy emocje. U osób z temperamentem choleryka emocje są odczuwane dużo dotkliwiej i przejawiają sie mocniej w stresujących sytuacjach . osoba taka ma wręcz wrodzoną nadpobudliwość układu nerwowego. Łatwo wybucha gniewem. Temperament to jednak nie wszystko - sa jeszcze inne czynniki, które powodują, że łatwo wpadamy w złość. Są to na przykład wzorce zachowania wyniesione z domu rodzinnego oraz tendencje do nadużywania alkoholu i innych używek. Podobnie depresja i przewlekły stres sprzyjają agresji i wybuchom złości.

Skutki naszych emocji
Wpływ naszego gniewu odczuwają zarówno nasi bliscy jak i my sami. Po burzliwej sytuacji czujemy wyrzuty sumienia i głęboki smutek. Zaczynamy odczuwać wycofanie i przejawiać niskie poczucie własnej wartości, czujemy się bezradni. Obwiniamy siebie za to, co sie stało. Okazuje sie jednak tak naprawdę nie jesteśmy winni, ponieważ jesteśmy raczej ofiarami własnego gniewu. Musimy jednak zacząć z tym wałczyć i wprowadzić do naszego życia higienę emocjonalną.

Jak sobie radzić z gniewem?

Skuteczna komunikacja
Skuteczna komunikacja polega na tym, aby nie obrażać innych i nie atakować ich za to, co zrobili źle w naszej ocenie. Na przykład nie krzyczeć na męża za to, że wypił nam rano całe mleko i nie starczył nam do kawy. Zamiast tego należy mówić o swoich emocjach, potrzebach typu " jest mi przykro że nie mam mleka". Warto stosować sformułowania w pierwszej osobie czyli "ja", mówiąc, co czujemy. Wówczas nie obrażamy drugiej osoby , nie wywołujemy w niej złości (bo jak wiadomo "złość rodzi złość"), nie przelewamy naszej złości na tą drugą osobę. Wzbudzamy w niej raczej współczucie i ta osoba pragnie nam pomóc i jest znacznie większe prawdopodobieństwo, że więcej nam tego mleka nie wypije :)

Relaksacja
Bardzo ważną sprawą jest umiejętność oderwanie sie od problemów dnia codziennego. Każdy znajduje inny sposób relaksacji i osiągania stanu odprężenia. Jedni czytają książki, inni słuchają muzyki, jeszcze inni uprawiają sport - chodzi o to, aby pozbyć sie negatywnego napięcia emocjonalnego i nabrać dystansu do sytuacji stresowych. Z kolei to, czy będziemy czytać książki czy pojedzmy na siłownie, zależy indywidualnie od każdego z nas. Faktem jednak jest, że jeżeli nasz gniew jest zbyt mocny to taka forma odprężenia może okazać sie niewystarczająca.

Wizyta u psychologa
Czasami opanowanie naszych emocji może wymagać specjalistycznego podejścia. Warto wówczas skorzystać z pomocy psychologa, bowiem źródło złości może być ukryte bardzo głęboko w naszej psychice. Odpowiednie techniki pracy z umysłem i podejścia do problemu mogą uwolnić nas od gniewu.

"Pamiętaj, że nie można pozwolić, by gniew rządził twoim życiem"