Pracuję metodą TSR czyli formą Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach. W psychologii są różne formy pomocy człowiekowi. Jedne skupiają się na analizie przykrych wydarzeń, inne na uświadamianiu sobie przyczyn problemów a TSR uczy znajdywać w sobie siłę do pokonywania problemu. Jest bardzo pozytywną metodą, ponieważ wzmacnia psychikę i rozwija możliwości radzenia sobie z problemami. I właśnie z tego powodu ją wybrałam. Uważam, że słusznym jest nauczyć kogoś pokonywania trudności i rozwinąć w nim umiejętność ich rozwiązywania, ponieważ wtedy będzie mógł radzić sobie samodzielnie w przyszłości.


Omawianie przeszłości

Bardzo często zgłaszają się do mnie osoby dorosłe, których aktualne problemy wynikają z traumatycznych wydarzeń. Są oni nieco niepewni metody TSR, ponieważ zakłada ona odejście od przeszłości i skupienie się na teraźniejszości i przyszłości. Nie widzą, jak można pominąć to, co się wydarzyło? I jest to słuszne myślenie, dlatego chciałam o tym napisać i wyjaśnić. Otóż metoda TSR nie tyle pomija przeszłości! Często do niej wracamy! Ale nie wracamy po to, by przeżywać wszystkiego jeszcze raz i analizować cierpienia a po to, aby znaleźć rozwiązanie i nauczyć kogoś, jak ma sobie teraz radzić w życiu. Aby człowiek mógł lepiej funkcjonować w teraźniejszości.

 

Ile potrzeba sesji?

Z założenia terapia TSR powinna trwać jak najkrócej. Nie oznacza to, że będziemy się spieszyć, ale chodzi o to, że jak już nauczymy kogoś umiejętności rozwiązywania problemu to nie ma potrzeby dalszego prowadzenia terapii. Nie ma tu uwiązania z terapeutą. Zdobywszy nowe możliwości klient idzie dalej w życie samodzielnie. To podobnie jak z nauką jazdy na rowerze. Jak już się jej nauczymy to niepotrzebny nam instruktor. Dalej jedziemy sami. Ile więc statystycznie potrzeba wizyt u mnie? To jest naprawdę bardzo różnie. Jednym wystarczy 5 spotkań, innym 15 a jeszcze innym jest potrzebne 50. Cel jest jednak taki, że jak się nauczymy rozwiązywać problemy to kończymy spotkania.

 

Jak wygląda pierwsze spotkanie?

Pierwsze spotkanie jest z reguły poświęcone omówieniu problemu, z jakim ktoś się do mnie zgłasza. Ustalamy sobie cele i działania na dalsze sesje. Określamy także zasady obowiązujące podczas terapii i kwestie techniczne, np. częstotliwość spotkań. Jeśli sprawa dotyczy nastolatków to z reguły najpierw spotykam się z rodzicem lub rodzicami.

 

Co ile się spotykamy i ile trwa sesja?

Spotkania odbywają się z reguły raz w tygodniu lub co dwa tygodnie. Sesja trwa od 30 minut do 60 minut w zależności od tego, jak będzie przebiegać i jak uda nam się przerobić założony cel spotkania.

Oferta

Zdjęcie gabinetu

Sprawdź, w czym pomagam?

 

O mnie

Moje zdjęcie

Paula Jodczyk, czytaj więcej

 

Jak pracuję

Kwiatki na biurku

Poznaj metodę mojej pracy

 

Kontakt

Zdjęcie kontaktu

tel. 531084087  >Zobacz adres